Sexistickým kixom roku 2018 sa stáva...
Iná hodina občianskej výchovy

Počas medzinárodnej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách udelil tím Sexistického kixu dve anticeny za najsexistickejšiu reklamu. Spomedzi 112 nominovaných reklám ich vyberali odborná porota a široká verejnosť. Na hodine občianskej výchovy sa môžete pozrieť na to, ktoré reklamy si anticenu odniesli a v čom sú problematické.


O herečke, ktorá stratila svoju vlasť
Iná hodina dejepisu

V deväťdesiatych rokoch 20. storočia poznačila polostrov Balkán občianska vojna, ktorá viedla k rozpadu Juhoslávie. O problematike vojny a nacionalistických tendenciách v štátoch bývalej Juhoslávie píše chorvátska spisovateľka, novinárka a publicistka Slavenka Drakulić. Prečítajte si na inej hodine dejepisu jej prózu O herečke, ktorá stratila svoju vlasť. Venuje sa v nej rastúcemu nepriateľstvu medzi Chorvátskom a Srbskom a nenávistným prejavom v spoločnosti.


Pred 60 rokmi zomrela spisovateľka Hana Gregorová
Iná hodina literatúry

Pred 60 rokmi zomrela spisovateľka, osvetová pracovníčka, publicistka a antifašistka Hana Gregorová. Poznáme ju ako zástankyňu práv žien, ktorá vo svojej tvorbe jasne formulovala problémy postavenia žien v spoločnosti. Pred druhou svetovou vojnou sa kriticky stavala voči šíriacej sa nenávisti v spoločnosti a politike v Československu. Spoločne s manželom, spisovateľom Jozefom Gregorom Tajovským sa neskôr v Prahe zapájali do antifašistického odboja. Život a dielo Hany Gregorovej si pri tejto príležitosti môžeme pripomenúť na inej hodine literatúry.


Knižky pod všetky stromčeky
Iné vianočné prázdniny

Blížia sa vianočné prázdniny a vy sa nemôžete dočkať, kedy si konečne ukradnete chvíľu pre seba? Chceli by ste sa stať súčasťou nejakého poriadneho príbehu a sedieť pritom doma v kresle? Chceli by ste takýto zážitok dopriať kolegyniam, priateľkám, známym, rodine? Máme pre vás výber tých najlepších knižných darčekov pod každý vianočný stromček. Vyberte a objednajte si knihy pohodlne online a dostanete ich so zľavou 25 %. Aby vás knižky do Vianoc našli, objednávajte do utorka 18. decembra do 12.00 alebo nás navštívte priamo na Mýtnej 38 v Bratislave.


Iná hodina náboženstva: O Istanbulskom dohovore zvnútra cirkví

Predstavitelia cirkví podpísali vyhlásenie, kde žiadajú, aby Slovensko stiahlo svoj podpis medzinárodného dohovoru, cieľom ktorého je zastaviť násilie na ženách. Dôležitá odpoveď prišla zvnútra cirkevného prostredia: „Ako členky a členovia cirkví vyjadrujeme nesúhlas s týmto vyhlásením našich predstaviteľov a obraciame sa na veriacich ľudí, ktorí cítia potrebu hľadať času primerané odpovede na otázky súčasnosti, aby sa pripojili k nášmu vyjadreniu. Odlíšenie rodu ako súboru spoločnosťou vytvorených a prisudzovaných rolí od pohlavia ako biologickej danosti neohrozuje manželstvo ani rodinu, ale pomáha pochopiť mechanizmy vzniku domáceho násilia.“ Prinášame materiály, o ktorých môžete so žiačkami a žiakmi hovoriť na inej hodine náboženskej výchovy.


Cudzie príbehy
Nová kniha Jany Juráňovej

Vo svojej novej knihe spojila známa prozaička a dramatička Jana Juráňová tri cudzie príbehy: sú civilné, uštipačné, ironické, melancholické, detailné, nahnevané, rezignované aj vyrovnané, no predovšetkým zrelé, plné rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek.


Moja vina a iné
Erdős Virág

Kniha s názvom Moja vina a iné je prvý výber z poézie a prózy známej maďarskej autorky Virág Erdős (1968) v slovenčine. V Maďarsku jej vyšlo viac ako desať kníh poézie a prózy. Autorka v nich reaguje na súčasné spoločenské problémy, o jednej z tých novších napokon sama povedala, že kniha „dopomohla kolektívnemu zahanbeniu". Virág Erdős je v Maďarsku veľmi populárna, viaceré jej básne priam zľudoveli, napĺňajú sály, zhudobnené vychádzajú na zvukových nosičoch. Jej texty sa vyznačujú hravosťou a grotesknou autorskou sebareflexiou.


Čítajte poéziu inak. Nazrite do knihy Potopené duše
Iná hodina literatúry

„Táto čítanka prináša básne, od ktorých vzniku uplynulo sedemdesiat až sto rokov. Mnohé ostali len v rukopisoch a sprístupňujú sa po prvý raz, mnohé boli roztratené v periodikách a vychádzajú po prvýkrát knižne, mnohé z nich upadli do zabudnutia rovnako ako ich autorky," píše o čítanke Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia zostavovateľka Andrea Bokníková. Vybrali sme pre vás vizuálne aj textové ukážky z knihy. Čítajte, pozerajte a na inej hodine literatúry môžete diskutovať aj tom, ako sa vytvára literárny kánon a ako z neho ženy vypadávajú.