Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa
Tri zvieracie príbehy Slavenky Drakulić o komunizme

Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa

 

Najnovšia knižka Slavenky Drakulić, inšpirovaná Orwellovou Zvieracou farmou, môže poslúžiť ako úvod do komunizmu na školách.

Chorvátska spisovateľka, kritička nacionalizmu SLAVENKA DRAKULIĆ hovorila pri 20. výročí nežnej revolúcie na Stredoeurópskom fóre v Bratislave aj o tom, že „neprítomnosť historickej vedy a zmes ideológie a pamäti je jednoducho smrteľná".Viac o nej i jej diele sa dozviete v rozhovore Neverte ideológii!, ktorý bol uverejnený v denníku Sme. Najnovšia knižka Slavenky Drakulić, ktorá sa snaží kriticky pracovať s históriou a pamäťou Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa, vyšla zároveň v anglickom originále i v slovenskom preklade a je inšpirovaná Orwellovou Zvieracou farmou.

Tri príbehy o Československu, Rumunsku a Poľsku, ktoré rozpráva potkan, pes a mačka, poukazujú na rôzne aspekty života v reálnom socializme. Sú nevšedným príspevkom k histórii i literatúre, sama autorka o nich v rozhovore povedala: „Predpokladala som, že k tomuto výročiu sa napíše veľa memoárov, esejí, analýz a podobne, a chcela som napísať niečo úplne iné. A okrem toho je oveľa zábavnejšie nazerať na historické udalosti zo zvieracej perspektívy. Napokon, bájky majú v literatúre dlhú tradíciu. Dnes nie sú veľmi v móde, možno preto, že obsahujú morálne posolstvo - to moje znie: neverte ideológii!"

Podľa vlastných slov si autorka pri písaní týchto príbehov pripomenula "aké boli pre mňa nudné hodiny dejepisu. A tak som si povedala, že táto kniha by mohla poslúžiť ako úvod do komunizmu na stredných či na vysokých školách. Podľa aktuálnych výskumov dnešní mladí ľudia o komunizme toho veľa nevedia." A ako hovorí profesor dejepisu z jej knižky: "... dnes už nie je dôvod na žiadnu ideológiu, a namiesto toho by sme oveľa viac potrebovali poznať vlastné dejiny."

Myš, pes a mačka rozprávajú tri príbehy, ktoré nepatria k tomu najhrôzostrašnejšiemu, čo sa v tejto časti sveta počas komunistickej totality udialo. Vlastne hovoria o zdanlivo bežných veciach. A predsa prinášajú momentky približujúce reálny socializmus nielen pamätníkom, ale najmä mladším generáciám: Múzeum škaredých vecí v Prahe z čias, keď nebolo dostať toaletný papier a v hlave všetci nosili vyšetrovaciu miestnosť. Tisíce túlavých psov v Bukurešti, ktorým paradoxne dal kedysi slobodu diktátor. Generálova mačka, čo nie je len odborníčkou na duševné zdravie svojho pána, ale i na ozdravné vyrovnávanie sa s minulosťou v Poľsku.

OBSAH

I. Myš v Múzeu komunizmu Prehliadka s výkladom tu si prečítajte ukážku o Československu

II. Život pod psa Interview s najstarším psom v Bukurešti

III. Varšavský chovateľ mačky List generálnemu prokurátorovi

 

Zaujala vás kniha Slavenky Drakulić Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa? V našej knižnici, resp. na webovej stránke, nájdete aj ďalšie knihy a texty známej chorvátskej spisovateľky, kritičky nacionalistických tendencií, ktorá sa vo svojich dielach venuje problematike nedávnej balkánskej vojny, ako aj pozostatkom komunizmu a fašizmu v súčasnej spoločnosti.

Knižné publikácie:

Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa je prvý knižný preklad Slavenky Drakulić do slovenčiny.

Jak sme přežili komunismus / Slavenka DRAKULIĆ. - 1. vydanie - Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2006. - 231 s.

Frida's Bed / Slavenka DRAKULIĆ. - 1. vydanie - London : Penguin Books, 2008. - 162 s.

Café Europa: life after communism / Slavenka DRAKULIĆ. - United States of America : Penguin Books, 1999. - 213 s.

They would never hurt a fly: war criminals on trial in the Hague / Slavenka DRAKULIĆ. - 3. vydanie - Great Britain : Abacus, 2008. - 182 s.


Prozaické texty, rozhovory, eseje:

Rozhovor so Slavenkou Drakulić: Neverte ideológii! / Jana CVIKOVÁ.

Aspekt : Bosorky. 3/1994. Zodp. red. Jana CVIKOVÁ - Jana JURÁŇOVÁ. - 1. vyd. - Bratislava : Aspekt, 1994. - 132 s. Slavenka Drakulić : Nepriateľ vo vnútri; Som pesimistka (rozhovor so Slavenkou Drakulić)

Aspekt : Ženy a moc. 2-3/1995. Zodp. red. Jana CVIKOVÁ - Jana JURÁŇOVÁ. - 1. vyd. - Bratislava : Aspekt, 1995. - 248 s. Slavenka Drakulić : Keby som mala syna; Slavenka Drakulić : O herečke, ktorá stratila svoju vlasť

Man wird nicht als Frau geboren / Edit. Alice SCHWARZER. - Köln : Kiepenhauer und Witsch, 2000. - 278 s. Slavenka Drakulić : Űber Vergewaltigung im Krieg schreiben