Úspechy súčasných slovenských spisovateliek
Jana Juráňová, Inge Hrubaničová a Ivica Ruttkayová na hodine literatúry

Úspechy súčasných slovenských spisovateliek

Knižné prvotiny Inge Hrubaničovej Láska ide cez žalúďok a Ivice Ruttkayovej Marylin miluje literatúru boli nominované na Cenu Bibliotéky 2008 za pôvodnú ženskú tvorbu. Spisovateľka Jana Juráňová získala toto ocenenie minulý rok za knihu Orodovnice. Úspešné autorky sa do učebníc zatiaľ nedostali, ich diela sa však môžu stať súčasťou inej hodiny literatúry už teraz.

Jana Juráňová je spisovateľka, publicistka, prekladateľka a spoluzakladateľka feministického vzdelávacieho a publikačného projektu ASPEKT. Prispieva do denníka SME, kde si môžete raz mesačne prečítať jej glosy. Je autorkou viacerých kníh pre deti (Babeta ide do sveta, Iba baba, Ježibaby z Novej Baby), divadelnej hry (Misky strieborné, nádoby výborné), beletristických kníh (Orodovnice, Utrpenie starého kocúra) a editorkou odborných kníh (Ružový a modrý svet, Žena nie je tovar, Piata žena, Možnosť voľby, ...). V súčasnosti pripravuje nový román Žila som s Hviezdoslavom, ktorý vyjde koncom novembra. Pozrite si ukážku z čítačky jej románu Orodovnice.

ukážka z knihy Babeta ide do sveta

Maria Mitchellová
žila v rokoch 1818–1889. Objavila kométu a stala sa jednou z prvých profesoriek astronómie. Bola prvou osobou v Spojených štátoch amerických, ktorá vyfotografovala povrch Slnka.
Babetka je týmto putovaním po svete nadšená. Našla toho tak veľa! Rozhodla sa, že si zostaví svoju vlastnú encyklopédiu. Bude to encyklopédia slávnych žien. No nie hocijako slávnych. Určite tam nebudú nijaké fotomodelky. Budú tam ženy, ktoré sa o svoju slávu aj pričinili.
Babetka zbiera informácie o chemičkách, fyzičkách, hvezdárkach, archeologičkách, letkyniach. Našla dokonca prvú slovenskú pilotku.


Inge Hrubaničová je jazykovedkyňa, bývalá herečka Stoky, ktorá v súčasnosti pôsobí v divadle Skrat. Jej texty o slovenčine si môžete prečítať v rubrike denníka SME Slovenčina od slova do slova. Neobyčajným spôsobom tu predstavila napríklad Ľudovíta Štúra, aj prostredníctvom jeho názoru na povahu žien a mužov. Hrubaničovej knižný debut Láska ide cez žalúďok je nielen o láske, ale aj o jazyku. Pozrite si ukážku z čítačky.

ukážka z kniha Láska ide cez žalúďok
lepšia spoločnosť

hovoríš, že neješ, nespíš, nebdieš (ani ja!)
a že sa prepadáš do temnoty ako pred rokmi presne...
nedovolím! nič netrvá večne ani láska k jednej „slečne“
ako hovorieva môj otec
vo svojich ústach prinesiem ti víno
chceš? hádam ťa uzdraví
ak nie zmením sa na kozu čo kozliatkam svojim
niesla vo vemene mliečka... „ach slečna to sa
nehodí
do lepšej spoločnosti...“ do lepšej spoločnosti? ukážte kde je nech do mňa hodí!
nehodí? nehodí!
kto to hovorí? prosím?
pozri kto to hovorí... no predsa ja!
zasmej sa aspoň proforma...


Ivica Ruttkayová je rozhlasovou redaktorkou a vo svojich prozaických a rozhlasových textoch píše o (bez)význame mužov a literatúry vo svetoch polyfunkčných ženských postáv, akými sú redaktorka, nákupčíčka, cestovateľka v MHD, callgirl, poetka, mama, Medea a ďalšie. Jej knižný debut Marylin miluje literatúru v sebe skrýva súbor neobyčajných poviedok a CD s rozhlasovou hrou Dievča na telefón. Pozrite si ukážku z čítačky.

ukážka z knihy Marylin miluje literatúru
„Marylin, aké pekné meno, Marylin. Marylin, čítali ste moje knižky? Teda, Marylin, čítali ste moje knižky?“
Upadla do stavu podobného tranzu. Bude sa s ním rozprávať o LITERATÚRE. Počúvať ho a on bude počúvať ju. Nebolo by správne a krásne práve teraz umrieť?
„Majstre, čítala som všetky vaše knihy...“