Nové knihy Jany Bodnárovej a Uršule Kovalyk

Renomovanej spisovateľke a kunsthistoričke Jane Bodnárovej práve vyšla v knižnej edícii ASPEKT kniha Takmer neviditeľná. Táto poetická autobiografia je chválou pomalosti: spomalených spomienok i ľudí z okraja, ktorí spomaľujú našu uháňajúcu každodennosť.
„V autobiografiách je možno veľa tajných zón, zakázaných miest v spomienkach tela i mysle. Je to skôr pohyb medzi túžbou (konečne) hovoriť o sebe a túžbou (predsa len) nedať si vypáčiť tajnú skrinku, pretože nevieme, kto ju bude mať v rukách.“
Obálka knihy Takmer neviditeľná a ilustrácie vo vnútri, na ktorých je použitý videozáznam z performancie Únik, približujú aj ďalšiu oblasť tvorby Jany Bodnárovej.
Bodnárová je autorkou viacerých prozaických kníh, zbierok poézie, divadelných i rozhlasových hier. Napísala aj niekoľko kníh pre deti, napríklad Roztrhnuté korálky (1995), Dievčatko z veže (1999), Malí, väčší, ešte väčší (2000), Barborkino kino (2001) a Čo som videla pri jazere / Was ich am See zu sehen bekam (dvojjazyčne; 2003). V knižnej edícii ASPEKT jej v roku 2005 vyšla Insomnia - kniha plná výtvarne rozprávaných príbehov.

Aj Uršuľa Kovalyk vydala v knižnej edícii ASPEKT novú knihu. Žena zo sekáča je román. Jeho rozprávačku Čabiku síce neoceňujú za to, že nikomu nelezie do zadku alebo že je rýchlejšia než výťah a odmieta jesť hamburger, predsa sa jej však podarí „predať sa". Žena sa jednoducho musí niečím živiť a predávať sa dá všeličo, hoci aj z druhej ruky.
Uršuľa Kovalyk je členkou Divadla bez domova, v ktorom hrajú bezdomovkyne a bezdomovci. Je autorkou viacerých divadelných hier: Vec (2003), Maková panna (2004), Krvavý kľúč (2005), Cesta do výdajne (2006). V knižnej edícii ASPEKT jej vyšli knihy poviedok Neverné ženy neznášajú vajíčka (2002) a Travesty šou (2004), obe v dvoch vydaniach.

Napriek tomu, že nové knihy Jany Bodnárovej a Uršule Kovalyk sú už na prvý pohľad úplne rozdielne jazykom i celkovým literárnym stvárnením, obe si všímajú každodenné detaily, opomínané stránky života a môžu byť spestrením hodiny literatúry.
Prečítať si môžete ukážky z kníh Takmer neviditeľná a Žena zo sekáča. V Čitárni (Články a štúdie, 7 statočných) nájdete aj úryvky z poviedok Uršule Kovalyk - Vrátnik a Treska.

Ukážka z knihy Takmer neviditeľná I..pdf (72 kB) Ukážka z knihy Takmer neviditeľná I.
Ukážka z knihy Takmer neviditeľná II..pdf (56 kB) Ukážka z knihy Takmer neviditeľná II.
Ukážka z knihy Žena zo sekáča.pdf (56 kB) Ukážka z knihy Žena zo sekáča