Súčasné slovenské autorky na hodine literatúry
Inšpirácia pre inú hodinu literatúry (red.)

Diela mnohých súčasných slovenských spisovateliek v školských učebniciach nenájdeme. Preto je možné predstaviť ich na hodinách literatúry prostredníctvom úryvkov z kníh, najnovších úspechov spisovateliek alebo návštev literárnych podujatí.

Jazykovedkyňa, herečka a autorka alternatívnej divadelnej scény, autorka pravidelnej rubriky Slovenčina od slova do slova v denníku SME  Inge Hrubaničová vystúpi 7. októbra na literárnom festivale v Žiline. Autorka knihy Láska ide cez žalúďok, ktorá sa tento rok dostala do finále prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera, bude v kníhkupectve Artforum odporúčať a predávať knihy. S Inge Hrubaničovou a s ďalšou finalistkou súťaže Danielou Kapitáňovou sa Pavol Rankov porozpráva o zmysle literárnych cien.

V rámci festivalu súťaže Anasoft litera sa na začiatku októbra predstavila aj po nemecky píšuca Slovenka Irena Brežná. Hovorila o románe Na slepačích krídlach - tretej knihe, ktorá jej vyšla v slovenskom jazyku. Nemecký originál románu vyšiel niekoľko mesiacov po slovenskom vydaní pod názvom Die beste aller Welten (Najlepší zo všetkých svetov) a v septembri sa objavil v prestížnom knižnom rebríčku v nemecky hovoriacich krajinách SWR - Bestenliste. V mozaikovom románe Brežná spája súkromné a oficiálne dejiny päťdesiatych rokov v slovenskom malomeste. Autorka zvolila formu románu s autobiografickými prvkami, ktorá môže osloviť a zaujať nielen dospelých, ale aj mládež, narodenú do iných politických a spoločenských pomerov. Prečítajte si, ako sa dá kniha Na slepačích krídlach použiť na netradičnej hodine dejepisu.