Nechajte sa previesť 20. storočím
Iná hodina dejepisu s Agnešou Kalinovou

Vyučovať históriu tak, ako je opísaná v učebniciach (ak vôbec nejaké sú) a zároveň zaujať a motivovať mladých ľudí v triedach, často nie je jednoduché. Mnoho ráz chýba prepojenie medzi takzvanou „veľkou" históriou vojen, politických praktík a rozhodnutí a „malou" históriou bežných ľudí, ktorí dejiny denne vytvárali. Predstaviť si každodenné životy ľudí počas druhej svetovej vojny, v období Pražskej jari či normalizácie, ako aj prepojiť tieto jednotlivé historické udalosti môže pomôcť knižný rozhovor spisovateľky Jany Juráňovej s novinárkou, redaktorkou, prekladateľkou a filmovou i politickou publicistkou Agnešou Kalinovou s názvom Mojich 7 životov.

Agneša Kalinová, známa tvár Kultúrneho života a Slobodnej Európy, zomrela 18. septembra 2014 vo veku 90 rokov. Jej životy sa odohrávali v mnohých mestách, krajinách a prostrediach, vo viacerých politických režimoch, v pohnutých a neustále sa meniacich časoch. Odohrávali sa skrátka vo verejných i súkromných priestoroch, ktoré sa nedajú oddeliť, a čím komplikovanejšie sa vzájomne prepájajú, tým celistvejší obraz doby vytvárajú.

Úryvky z knihy Mojich 7 životov môžete prečítať alebo si ich vypočuť na spomienkovom stretnutí vo štvrtok 23. októbra v KC Dunaj v Bratislave.

Knižný rozhovor Mojich 7 životov si môžete objednať aj v elektronickej forme.

 

Z ohlasov na knihu Mojich 7 životov

Milá teta Ági,
knihu nepúšťam z rúk, len keď musím. Ozrejmilo mi to veľa vecí, je to ako zaujímavá učebnica.
Luba Palova v maile Agneši Kalinovej

Kalinovej knihu Mojich 7 životov môžeme pokladať za dôležitý príspevok k poznávaniu toho, čím prešla slovenská kultúra a spoločnosť v povojnovom tridsaťročí. Ale čítame ju s potešením, lebo úroveň rozprávania ju zdvihla nad priemer a jej charakter určujú aj literárne kvality.
Mojich 7 životov - spomienok pribúda. Vladimír Petrík v rubrike Kniha týždňa, Pravda, 29. 6. 2012

Ahoj Ági,
dočetl jsem tvoji živou, zajímavou a poutavou knihu, moc se mi líbila. Možná, že nejsem tak objektivní a nezaujatý čtenář jako ten, který Tě nezná, nezná velkou část reálií Tvého života od Prešova až do Svobodky. Jak jsem četl, často jsem cítil, jak je to všechno aktuální a důležité: ten Tvůj příběh mi připomíná jednak nějaké poučné historicko-politické pásmo, jednak dobrodružný román, jednou moc lidskou historii. Moc mě to dojalo - asi to je ta podstata toho, co jsem Ti chtěl říct.
György Varga v maile Agneši Kalinovej

V každom prípade vzniklo mimoriadne zaujímavé dielo literatúry faktu so silou románového príbehu. Mojich 7 životov mapuje nielen životné osudy a postoje významnej osobnosti našej kultúry, ale núti nás aj viac uvažovať o našich dejinách, vzťahoch medzi ľuďmi a nad vlastnými postojmi a životom.
Elena Ťapajová v recenzii na knihu Mojich 7 životov,
Knižná revue 10/2012

... Skvelý rozhovor. Pani Kalinová má úžasnú pamäť, jasný úsudok a dar hovoriť. Je to naozaj veľký kus histórie podanej nesmierne pútavo, objektívne, s vtipom a švihom.
Jana Bodnárová na Facebooku Jane Juráňovej

Čo vás pri práci najviac zaujalo?
„Fascinovalo ma mnoho vecí, ale najviac hádam to, čo sa na prvé prečítanie z knihy asi nedá celkom vylúpnuť - to množstvo skrytých osudov, fascinujúcich príbehov, ktoré sa vynárajú, potom zasa strácajú a v toku rozprávania sa znovu niekde objavia. Tie spletité osudy ľudí vytvárajú skutočné 20. storočie - boľavé, ukrutné aj plné nádejí, no i sklamaní."
Aj v hrozných chvíľach má život nezničiteľnú silu. Jana Juráňová v rozhovore s Tomášom Gálisom, SME, 29. 3. 2012

 

Prečítajte si ukážky z knihy Mojich 7 životov:

Jana Juráňová: Moje 20. storočie s Agnešou Kalinovou (predslov)

Ukážka z knihy Mojich 7 životov (1)

Ukážka z knihy Mojich 7 životov (2)

Ukážka z knihy Mojich 7 životov (3)