Judy Syfers: Aj ja chcem mať manželku
Level: For Dummies :) 7+

Patrím do kategórie ľudí označovaných ako manželky. Som manželka. A zhodou okolností som aj matka. Nedávno sa na scéne zjavil jeden môj priateľ, práve čerstvo rozvedený. Má jedno dieťa, ktoré pochopiteľne žije s jeho exmanželkou. Tento muž sa zjavne začal obzerať okolo seba a hľadať si manželku novú. Ako som tak jeden večer o ňom pri žehlení premýšľala, z ničoho nič som si uvedomila, že aj mne by sa zišla manželka.

Prečo?
Chcela by som si dokončiť školu, aby som sa mohla stať ekonomicky nezávislá a mohla si na seba zarobiť, a tak podporovať tých, čo sú odo mňa závislí. Chcela by som mať manželku, ktorá by pracovala a posielala ma do školy. Kým ja by som bola v škole, moja manželka by sa starala o moje deti. Zišla by sa mi taká manželka, ktorá by sledovala, kedy majú deti ísť na lekársku prehliadku a na očkovanie a kedy ich treba objednať u zubára. A samozrejme aj to, kedy mám ísť k lekárovi ja. Chcela by som mať manželku, aby som mala istotu, že sa moje deti správne stravujú, všetko zjedia a sú stále čisté. Chcela by som mať manželku, ktorá by udržiavala oblečenie mojich detí v čistote, zašívala by ho a opravovala, keď je to nevyhnutné. Chcela by som mať takú manželku, ktorá by bola pre moje deti dobrá spoločníčka a vedela by na ne dávať pozor, vedela by zadeliť ich vyučovacie hodiny, postarala by sa o to, aby mali vhodných kamarátov medzi svojimi rovesníkmi, zobrala by ich do parku, do zoologickej záhrady atď. Chcem mať manželku, ktorá by bola pri deťoch, keď sú choré, takú, čo si vie zariadiť, aby s nimi bola vždy vtedy, keď potrebujú špeciálnu starostlivosť, pretože - pochopiteľne - nemôžem vynechať prednášky a semináre v škole. Moja manželka by si mala vedieť zariadiť veci tak, aby si mohla rôzne záležitosti vybavovať aj počas pracovnej doby, ale aby pritom nestratila zamestnanie. Takto sa môže stať, že občas zarobí trochu menej, ale myslím si, že toto by som jej mohla tolerovať. Netreba zdôrazňovať, že manželka si zabezpečí a zaplatí starostlivosť o deti vtedy, keď pracuje a nemôže sa o ne postarať sama.

Chcem mať takú manželku, ktorá sa postará o moje fyzické potreby. Manželku, ktorá bude môj dom udržiavať v čistote. Manželku, ktorá po mne uprace. Manželku, ktorá bude udržiavať moje šaty stále čisté, vyžehlené, opravené a keď treba, kúpi mi nové, pričom bude stále dohliadať na to, aby moje osobné veci boli v poriadku a na svojom mieste, takže ich budem môcť nájsť vždy, keď ich budem potrebovať. Chcem mať manželku, ktorá vie variť a vie variť dobre. Manželku, ktorá naplánuje jedálny lístok, urobí potrebné nákupy, pripraví raňajky, obed, večeru a iné jedlá, pekne ich naservíruje, poumýva riad a uprace, kým ja sa budem venovať svojmu štúdiu. Chcem mať manželku, ktorá sa bude o mňa starať, keď budem chorá, a bude súcitiť s mojou bolesťou a s tým, že počas choroby strácam drahocenný čas, lebo vymeškávam školu. Chcem mať manželku, ktorá pôjde na dovolenku spolu so mnou a s celou rodinou, keď si budem potrebovať oddýchnuť a zmeniť prostredie, aby sa tam mal kto postarať o mňa a o moje deti.

Chcem mať manželku, ktorá ma nebude otravovať večnými ponosami a sťažnosťami na to, koľko má povinností. Ale chcem takú manželku, ktorá ma trpezlivo vypočuje, keď sa potrebujem vyhovoriť z nejakého zložitého problému. Musím úspešne dokončiť štúdiá. A potrebujem manželku, ktorá mi prepíše na stroji moje práce a referáty, keď si ich pripravím.
Chcem mať manželku, ktorá sa postará o drobné detaily súvisiace s mojím spoločenským životom. Keď budeme ja a moja manželka pozvané, aby sme si vyšli s priateľmi niekde von, budem od nej, samozrejme, vyžadovať, aby zabezpečila varovanie detí. Keď sa v škole zoznámim s ľuďmi, ktorých si obľúbim a budem sa chcieť s nimi pobaviť, budem od nej vyžadovať, aby mala v dome poriadok a aby pre nás pripravila nejaké zvláštne a dobré jedlo, pekne nám ho naservírovala a nerušila nás, keď sa budeme rozprávať o niečom, čo nás zaujíma. Chcem mať manželku, ktorá zariadi, aby deti boli nakŕmené a pripravené do postele skôr, než prídu moji priatelia, aby nás potom nevyrušovali.
No a ďalej, chcem mať takú manželku, ktorá pochopí, že niekedy si potrebujem v noci vyhodiť z kopýtka aj sama niekde vonku.

Chcem mať manželku, ktorá by bola chápavá k mojim sexuálnym potrebám, manželku, ktorá sa miluje vášnivo a túžobne, keď mám chuť, a ktorá dbá na to, aby ma uspokojila. A samozrejme manželku, ktorá si nebude vyžadovať sexuálnu pozornosť, keď nie som takto naladená aj ja. Chcem mať manželku, ktorá mi bude sexuálne verná, aby som nemusela svoj intelektuálny život zaťažovať žiarlivosťou. A chcem mať manželku, ktorá pochopí, že moje sexuálne túžby môžu byť zamerané aj širšie, než to pripúšťa prísna monogamia. Napokon, musím mať možnosť stýkať sa s ľuďmi tak plnohodnotne, ako je to len možné.
Ak by som náhodou stretla inú osobu, vhodnejšiu na úlohu mojej manželky, než je moja doterajšia manželka, chcem mať možnosť vymeniť svoju doterajšiu manželku za vhodnejšiu. Pochopiteľne, od tejto zmeny budem očakávať, že sa ňou začne nový život, nezaťažený ničím z minulosti: moja doterajšia manželka si so sebou vezme deti, bude sa o ne starať a bude za ne zodpovedná, aby som ja mohla byť voľná.
Keď budem hotová so školou a nájdem si prácu, budem od svojej manželky vyžadovať, aby zanechala zamestnanie a zostala v domácnosti, takže sa bude úplne venovať povinnostiam, ktoré manželke prislúchajú.

Panebože, kto z nás by nechcel mať manželku?


Článok pôvodne vyšiel v americkom časopise Ms. Magazine a v slovenskom preklade vo feministickom  kultúrnom časopise Aspekt 1/1993 Mýtus krásy.