ruzovyamodrysvet.sk na Biblioteke 2007

ruzovyamodrysvet.sk na Biblioteke 2007

Feministický publikačný a vzdelávací projekt ASPEKT sa v dňoch 8. - 11. 11.2007 predstavil na knižnom veľtrhu Bibliotéka 2007 v bratislavskej Inchebe. Okrem najnovších kníh z knižnej edície ASPEKT sa na festivale predstavili aj divadelné hry z produkcie BDNR, ktoré vznikli v rámci projektu ruzovyamodrysvet.sk:
hra na motívy kníh Aglaje Veteranyi Prečo nie som anjel a bábkové predstavenie pre najmenších Anička Ružička a Tonko Modrinka.

Jana Juráňová, spisovateľka a publicistka, spoluzakladateľka feministického publikačného a vzdelávacieho projektu ASPEKT, získala za svoju najnovšiu knihu Orodovnice Cenu Bibliotéky 2007 za pôvodnú ženskú literárnu tvorbu. V užšom výbere poroty sa v záverečnom hodnotení ocitlo desať kníh autoriek poézie, prózy a literatúry pre deti a mládež. O víťaznom diele rozhodla štvorčlenná porota na čele s literárnym kritikom Jozefom Bžochom. Autorka si spolu so sklenenou soškou odniesla aj šek na 50-tisíc korún. Tento rok udeľovali Cenu Bibliotéky za pôvodnú ženskú literárnu tvorbu po prvý raz.

Kniha Orodovnice, ktorá bola tento rok nominovaná aj na cenu Anasoft Litera, vyšla v knižnej edícii ASPEKT. Autorka v diele predstavuje štyri ženské postavy z jednej rodiny, ktoré sa s veľkými dejinami z čias slovenského štátu i nežnej revolúcie dostávajú do kontaktu len sprostredkovane, cez mužov. Recenzie na knihu Orodovnice, ktorú v decembri 2006 vydal feministický publikačný a vzdelávací projekt ASPEKT, si môžete prečítať vo webzine ASPEKTin: Etela Farkašová: O (nielen) ženských príbehoch; Jozef Bžoch: Ženy bez radosti a potešenia; Ľubica Kobová: Prosiť, prihovárať sa alebo hovoriť?

Okrem Orodovníc sa Bibliotéke prostredníctvom čítačiek predstavili aj publikácie Láska ide cez žalúďok autorky Inge Hrubaničovej a Marylin miluje literatúru Ivice Ruttkayovej.