Prezentácia knihy Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia
Iná hodina literatúry

Prezentácia knihy Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia

Ako priblížiť študentkám a študentom poéziu z čias dávno minulých? Vezmite ich na podujatie, kde bude literárna vedkyňa Andrea Bokníková hovoriť o tom, ako objavovala tvorbu a život dvanástich slovenských poetiek z prvej polovice 20. storočia. Jej dlhá cesta literatúrou, verejnými i súkromnými archívmi a dejinami je fascinujúcim príbehom, ktorý vyústil do čítanky Potopené duše. Z tvorby slovenských poetiek v prvej polovici 20. storočia. Kniha predstavuje tvorbu zabudnutých aj doposiaľ neobjavených básní poetiek.

Najnovšiu publikáciu Knižnej edície ASPEKT, ktorá je priekopníckym činom v oblasti literárnej histórie, predstavia zostavovateľka, literárna vedkyňa Andrea Bokníková a literárny vedec Ján Gavura. Ukážky z tvorby autoriek publikovaných v čítanke prednesú herečky Divadla ASTORKA Korzo '90 Rebeka Poláková a Zuzana Porubjaková.

KEDY: streda 22. novembra o 17.00
KDE: Seminárna sála Univerzitnej knižnice, Klariská 5, Bratislava

Čítanka predstavuje tvorbu autoriek: Šára Buganová, Bela Dunajská, Henny Fiebigová, Ľudmila Groeblová, Zora Jesenská, Elena Kamenická, Sláva Manicová, Viera Markovičová-Záturecká, Nora Preusová, Viera Szathmáry-Vlčková, Viola Štepanovičová, Hana Záhorská. Výber z ich básnickej tvorby sprevádzajú medailóny o živote a diele, ukážky z nebásnických textov (článkov, esejí, korešpondencie) a fotodokumentácia.

Názov čítanky vysvetľuje zostavovateľka Andrea Bokníková v úvodnej štúdii:

Pomenovanie „potopené duše“ som si všimla u Ľudmily Podjavorinskej v názve jej eseje v časopise Živena (1937) dotýkajúcej sa situácie konca 19. a začiatku 20. storočia. (...) Označila ním ženy, ktoré „história vôbec nespomína“, ba dokonca ani „najbližšie okolie ich neoceňovalo“, a pritom vytvárali hodnoty kultúry často bez toho, že by sa prezentovali vydávaním kníh alebo cez funkcie vo verejnom živote. Svoj život a sily venovali starostlivosti o rodinu, neraz sa obetovali ako opora či inšpirácia niekomu inému...

Do čítanky môžete nazrieť TU.

Čítanku (480 strán, pevná väzba) si môžete objednať TU.